Sensor: magnetic field; Range: 0,6mT; 200mA; 10÷30VDC; -25÷75°C
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MM12-60APO-ZUK
Manufacturer: SICK
Manufacturer code: MM12-60APO-ZUK
Product downloads
Specification for Sensor: magnetic field; Range: 0,6mT; 200mA; 10÷30VDC; -25÷75°C
| Supply voltage | 10...30V DC |
| Max. operating current | 200mA |
| Operating temperature | -25...75°C |
| IP rating | IP67 |
| Number of pins | 3 |
| Body material | brass |
| Range | 0...60mm |
| Output configuration | PNP / NC |
| Plating material | nickel |
| Type of sensor | magnetic field |
| Switch housing | M12 |
| Switching frequency max | 1kHz |