Industrial module: converter; M-BUS/RS-232/RS485/GSM/GPRS
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MM20-GSM DC
Manufacturer: DECODE
Manufacturer code: MM20-GSM DC
Product downloads
Specification for Industrial module: converter; M-BUS/RS-232/RS485/GSM/GPRS
| Mounting | for DIN rail mounting |
| Supply voltage | 9...30V DC |
| Operating temperature | -20...50°C |
| Protection | against reverse polarity, anti-overload |
| Interface | Ethernet, M-Bus |
| Series | MM20 |
| Body dimensions | 95x35x77mm |
| Kind of module | M-BUS/RS-232/RS485 / GSM/GPRS |
| Communictions protocol | GPRS, GSM, IP, M-Bus, MODBUS RTU, TCP, UDP, SMS |
| Additional functions | LED status indicator |
| Kind of communication | TELNET |
| Network unit features | antenna connector, port SIM |