Product code: MM3Z16VC
Manufacturer: ON SEMICONDUCTOR (FAIRCHILD)
Manufacturer code: MM3Z16VC
Product downloads
Specification for Diode: Zener; 0.2W; 16V; SMD; reel,tape; SOD323F; single diode; 45nA
Mounting SMD
Case SOD323F
Tolerance ±5%
Kind of package reel, tape
Semiconductor structure single diode
Power dissipation 200mW
Type of diode Zener
Zener voltage 16V