Diode: Zener
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MM3Z4V7T1GX
Manufacturer: NEXPERIA
Manufacturer code: MM3Z4V7T1GX
Product downloads
Specification for Diode: Zener
| Mounting | SMD |
| Case | SOD323 |
| Tolerance | ±5% |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. load current | 200mA |
| Max. forward voltage | 1.1V |
| Power dissipation | 300mW |
| Type of diode | Zener |
| Zener voltage | 4.7V |