IC: digital; 8bit,shift register,serial input,parallel out
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MM74HC164M
Manufacturer: ONSEMI
Manufacturer code: MM74HC164M
Product downloads
Specification for IC: digital; 8bit,shift register,serial input,parallel out
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 2...6V DC |
| Type of integrated circuit | digital |
| Operating temperature | -55...125°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Technology | CMOS |
| Series | HC |
| Kind of integrated circuit | 8bit, parallel out, serial input, shift register |
| Number of inputs | 4 |
| Max operating temperature | 85°C |