Diode: rectifying
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MMBD1404
Manufacturer: ONSEMI
Manufacturer code: MMBD1404
Product downloads
Specification for Diode: rectifying
| Mounting | SMD |
| Case | SOT23 |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | common cathode, double |
| Max. off-state voltage | 200V |
| Max. forward impulse current | 2A |
| Load current | 200mA |
| Max. forward voltage | 1.1V |
| Power dissipation | 350mW |
| Reverse recovery time | 50ns |
| Type of diode | switching |
| Leakage current | 100nA |
| Capacitance | 2pF |