Diode: rectifying; SMD; 75V; 0.15A; 4ns; Package: reel,tape; SOT23
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MMBD2837LT1G
Manufacturer: ONSEMI
Manufacturer code: MMBD2837LT1G
Product downloads
Specification for Diode: rectifying; SMD; 75V; 0.15A; 4ns; Package: reel,tape; SOT23
| Mounting | SMD |
| Case | SOT23 |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | double, common cathode |
| Max. off-state voltage | 75V |
| Max. load current | 450mA |
| Load current | 150mA |
| Max. forward voltage | 1.2V |
| Power dissipation | 225mW |
| Reverse recovery time | 4ns |
| Type of diode | switching |
| Capacitance | 4pF |