Diode: switching
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
3.0
Product code:
MMBD3004BRM-7-F
Manufacturer: DIODES INCORPORATED
Manufacturer code: MMBD3004BRM-7-F
Product downloads
Specification for Diode: switching
| Mounting | SMD |
| Case | SOT26 |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | double series x2 |
| Max. off-state voltage | 350V |
| Max. load current | 625mA |
| Features of semiconductor devices | small signal |
| Max. forward impulse current | 4A |
| Load current | 225mA |
| Max. forward voltage | 1.25V |
| Reverse recovery time | 50ns |
| Type of diode | switching |
| Capacitance | 5pF |