Diode: switching; SMD; SOT23-6
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MMBD3004BRM_R1_00001
Manufacturer: PanJit Semiconductor
Manufacturer code: MMBD3004BRM_R1_00001
Specification for Diode: switching; SMD; SOT23-6
| Mounting | SMD |
| Case | SOT23-6 |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | double series x2 |
| Max. off-state voltage | 350V |
| Max. load current | 625mA |
| Features of semiconductor devices | fast switching |
| Max. forward impulse current | 1A |
| Load current | 225mA |
| Max. forward voltage | 1.25V |
| Reverse recovery time | 50ns |
| Type of diode | switching |