Diode: rectifying
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MMBD4148SE-TP
Manufacturer: MICRO COMMERCIAL COMPONENTS
Manufacturer code: MMBD4148SE-TP
Specification for Diode: rectifying
| Mounting | SMD |
| Case | SOT23 |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | double series |
| Max. off-state voltage | 100V |
| Max. load current | 600mA |
| Features of semiconductor devices | ultrafast switching |
| Max. forward impulse current | 700mA |
| Load current | 200mA |
| Max. forward voltage | 1.25V |
| Reverse recovery time | 4ns |
| Type of diode | switching |
| Leakage current | 50µA |
| Capacitance | 2pF |