Diode: switching; SMD; SOD523
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MMBD4148TS_R1_00001
Manufacturer: PanJit Semiconductor
Manufacturer code: MMBD4148TS_R1_00001
Specification for Diode: switching; SMD; SOD523
| Mounting | SMD |
| Case | SOD523 |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 100V |
| Features of semiconductor devices | fast switching |
| Max. forward impulse current | 4A |
| Load current | 150mA |
| Max. forward voltage | 1.25V |
| Reverse recovery time | 4ns |
| Type of diode | switching |
| Leakage current | 2.5µA |