Diode: switching; SMD; 75V; 250mA; 4ns; Package: reel,tape; SOT363
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MMBD4448DW-7-F
Manufacturer: DIODES INCORPORATED
Manufacturer code: MMBD4448DW-7-F
Product downloads
Specification for Diode: switching; SMD; 75V; 250mA; 4ns; Package: reel,tape; SOT363
| Mounting | SMD |
| Case | SOT363 |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | double independent |
| Max. off-state voltage | 75V |
| Max. load current | 500mA |
| Features of semiconductor devices | small signal |
| Max. forward impulse current | 4A |
| Load current | 250mA |
| Max. forward voltage | 1.25V |
| Reverse recovery time | 4ns |
| Type of diode | switching |
| Capacitance | 4pF |