Diode: switching
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MMBD4448V-7
Manufacturer: DIODES INCORPORATED
Manufacturer code: MMBD4448V-7
Specification for Diode: switching
| Mounting | SMD |
| Case | SOT563 |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | double independent |
| Max. off-state voltage | 80V |
| Features of semiconductor devices | small signal |
| Load current | 500mA |
| Max. forward voltage | 1.25V |
| Reverse recovery time | 4ns |
| Type of diode | switching |