Diode: rectifying
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
3.0
Product code:
MMBD5004BRM-7
Manufacturer: DIODES INCORPORATED
Manufacturer code: MMBD5004BRM-7
Product downloads
Specification for Diode: rectifying
| Mounting | SMD |
| Case | SOT26 |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | double x2 |
| Max. off-state voltage | 400V |
| Features of semiconductor devices | small signal |
| Max. forward impulse current | 2A |
| Load current | 225mA |
| Max. forward voltage | 1.29V |
| Type of diode | switching |