Transistor: PNP; bipolar
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MMBT2907A_R1_00001
Manufacturer: PanJit Semiconductor
Manufacturer code: MMBT2907A_R1_00001
Specification for Transistor: PNP; bipolar
| Mounting | SMD |
| Case | SOT23 |
| Kind of package | reel, tape |
| Polarisation | bipolar |
| Type of transistor | PNP |
| Power dissipation | 225mW |
| Collector current | 600mA |
| Frequency | 200MHz |
| Collector-emitter voltage | 60V |
| Current gain | 100...300 |