Transistor: PNP; bipolar; 40V; 0.6A; 250mW; SOT23
Multiples:
25.0
Minimum quantity:
25.0
Product code:
MMBT4403-AQ
Manufacturer: DIOTEC SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: MMBT4403-AQ
Product downloads
Specification for Transistor: PNP; bipolar; 40V; 0.6A; 250mW; SOT23
| Mounting | SMD |
| Case | SOT23 |
| Kind of package | reel, tape |
| Polarisation | bipolar |
| Type of transistor | PNP |
| Application | automotive industry |
| Power dissipation | 250mW |
| Collector current | 600mA |
| Frequency | 200MHz |
| Collector-emitter voltage | 40V |
| Current gain | 20...300 |