Transistor: NPN; bipolar
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MMBTA44_R1_00001
Manufacturer: PanJit Semiconductor
Manufacturer code: MMBTA44_R1_00001
Specification for Transistor: NPN; bipolar
| Mounting | SMD |
| Case | SOT23 |
| Kind of package | reel, tape |
| Polarisation | bipolar |
| Type of transistor | NPN |
| Power dissipation | 225mW |
| Collector current | 300mA |
| Frequency | 50MHz |
| Collector-emitter voltage | 400V |
| Current gain | 50...200 |