Diode: TVS; 24W; 9.1V; 1.7A; common anode,double; ±5%; SOT23
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MMBZ9V1ALT1G
Manufacturer: ON SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: MMBZ9V1ALT1G
Product downloads
Specification for Diode: TVS; 24W; 9.1V; 1.7A; common anode,double; ±5%; SOT23
| Mounting | SMD |
| Case | SOT23 |
| Tolerance | ±5% |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 2 |
| Semiconductor structure | common anode, double |
| Max. off-state voltage | 6V |
| Max. forward impulse current | 1.7A |
| Version | ESD |
| Type of diode | Transil array |
| Breakdown voltage | 9.1V |
| Leakage current | 300nA |