Transistor: P-MOSFET; unipolar; -30V; -2.6A; Idm: -20A; 1.4W; SOT23
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MMFTP3160
Manufacturer: DIOTEC SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: MMFTP3160
Product downloads
Specification for Transistor: P-MOSFET; unipolar; -30V; -2.6A; Idm: -20A; 1.4W; SOT23
| Mounting | SMD |
| Case | SOT23 |
| Kind of package | reel, tape |
| Polarisation | unipolar |
| Type of transistor | P-MOSFET |
| Kind of channel | enhanced |
| Drain-source voltage | -30V |
| Drain current | -2.6A |
| Pulsed drain current | -20A |
| Power dissipation | 1.4W |
| On-state resistance | 160mΩ |
| Gate charge | 8.3nC |