Switch: slide; Pos: 2; 0.1A/30VDC; ON-ON; Mounting: PCB,THT; 70mΩ
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MMP 121
Manufacturer: KNITTER
Manufacturer code: MMP 121
Product downloads
Specification for Switch: slide; Pos: 2; 0.1A/30VDC; ON-ON; Mounting: PCB,THT; 70mΩ
| Mounting | PCB, THT |
| Operating temperature | -10...60°C |
| Type of switch | slide |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | flat pins |
| Max. contact resistance: | 70mΩ |
| Terminal pitch | 2.5mm |
| Body material | polyamide |
| Body colour | black |
| Body dimensions | 8.5x3.5x3.5mm |
| Mechanical durability | 15000cycles |
| Illumination | none |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 0.1A / 30V DC |
| Switching method | ON-ON |
| Stable positions number | 2 |
| Operating Force | 1.96N |