Switch: slide; Pos: 2; 0.3A/30VDC; ON-ON-ON; Mounting: PCB,THT; 50mΩ
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MMP 122-R
Manufacturer: KNITTER
Manufacturer code: MMP 122-R
Product downloads
Specification for Switch: slide; Pos: 2; 0.3A/30VDC; ON-ON-ON; Mounting: PCB,THT; 50mΩ
| Mounting | PCB, THT |
| Operating temperature | -10...60°C |
| Type of switch | slide |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | flat pins |
| Max. contact resistance: | 50mΩ |
| Terminal pitch | 2.5mm |
| Body dimensions | 8.5x3.5x3.5mm |
| Mechanical durability | 5000cycles |
| Illumination | none |
| Contacts configuration | SP3T |
| DC contacts rating @R | 0.3A / 30V DC |
| Switching method | ON-ON-ON |
| Stable positions number | 2 |