Switch: slide; Pos: 2; 0.3A/6VDC; ON-ON; Mounting: PCB,THT; -40÷85°C
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MMS 228 T-1
Manufacturer: KNITTER-SWITCH
Manufacturer code: MMS 228 T
Product downloads
Specification for Switch: slide; Pos: 2; 0.3A/6VDC; ON-ON; Mounting: PCB,THT; -40÷85°C
| Mounting | PCB |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Type of switch | slide |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | flat pins |
| Max. contact resistance: | 70mΩ |
| Terminal pitch | 2mm |
| Body colour | black |
| Body dimensions | 13x3.6x3.5mm |
| Mechanical durability | 10000cycles |
| Illumination | none |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 0.3A / 6V DC |
| Switching method | ON-ON |
| Stable positions number | 2 |