Fuse: fuse; 20A; 60VDC; SMD; ceramic; 7,3x5,8x4,0mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
5.0
Product code:
MMS-P 20A 60V
Manufacturer: Conquer Electronic Co., Ltd.
Manufacturer code: MMS-P 20A 60V
Product downloads
Specification for Fuse: fuse; 20A; 60VDC; SMD; ceramic; 7,3x5,8x4,0mm
| Mounting | SMD |
| Kind of fuse | ceramic |
| Contact plating | copper plated, tinned |
| Soldering temperature | 260°C / 10 s |
| Current rating | 20A |
| Rated voltage | 60V DC |
| Type of fuse | fuse |
| Fuse characteristics | ultra rapid |
| Breaking capacity | 300A |