Converter: DC/DC; 1W; Uin: 4.5÷5.5V; 24VDC; Iout: 41.7mA; SIP7; 88kHz
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MMV1S0524SC
Manufacturer: MURATA
Manufacturer code: MMV1S0524SC
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 1W; Uin: 4.5÷5.5V; 24VDC; Iout: 41.7mA; SIP7; 88kHz
| Output current | 41.7mA |
| Mounting | PCB |
| Case | SIP7 |
| Power | 1W |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Body dimensions | 19.5x10x6mm |
| Output voltage | 24V DC |
| Input voltage | 4.5...5.5V DC |
| Insulation voltage | 3kV |
| Efficiency | 81% |
| Number of outputs | 1 |
| Switching frequency | 88kHz |