Varistor: metal-oxide; THT; 275VAC; 350VDC; 430V; 4.5kA; -40÷85°C
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MOV-14D431K
Manufacturer: BOURNS
Manufacturer code: MOV-14D431K
Product downloads
Specification for Varistor: metal-oxide; THT; 275VAC; 350VDC; 430V; 4.5kA; -40÷85°C
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Tolerance | ±10% |
| Terminal pitch | 7.5mm |
| Height | 16.5mm |
| Max. operating voltage | 275V AC, 350V DC |
| Diameter | 16.5mm |
| Type of varistor | metal-oxide |
| Varistor voltage | 430V |
| Varistor max current 8/20µs | 4.5kA |