Relay: solid state; SPST-NO; Ucntrl: 3÷32VDC; 4A; 24÷280VAC; THT
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MP240D4
Manufacturer: CRYDOM
Manufacturer code: MP240D4
Product downloads
Specification for Relay: solid state; SPST-NO; Ucntrl: 3÷32VDC; 4A; 24÷280VAC; THT
| Mounting | THT |
| Case | SIP |
| Max. operating current | 4A |
| Operating temperature | -40...80°C |
| Series | MP |
| Switched voltage | 24...280V AC |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Switching method | zero voltage switching |
| Relay variant | 1-phase |
| Type of relay | solid state |
| Relay features | zero voltage switching |