Single-phase bridge rectifier; Urmax: 50V; If: 6A; Ifsm: 175A; MP-6
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MP6005
Manufacturer: DC COMPONENTS
Manufacturer code: MP6005
Product downloads
Specification for Single-phase bridge rectifier; Urmax: 50V; If: 6A; Ifsm: 175A; MP-6
| Case | MP-6 |
| Kind of package | bulk |
| Electrical mounting | THT |
| Leads | wire Ø 1.1mm |
| Max. off-state voltage | 50V |
| Max. forward impulse current | 175A |
| Load current | 6A |
| Version | square |
| Max. forward voltage | 1.1V |