Relay: solid state; Ucntrl: 3÷32VDC; 3A; 3÷60VDC; THT; SIP; -40÷80°C
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MPDCD3
Manufacturer: CRYDOM
Manufacturer code: MPDCD3
Product downloads
Specification for Relay: solid state; Ucntrl: 3÷32VDC; 3A; 3÷60VDC; THT; SIP; -40÷80°C
| Mounting | THT |
| Case | SIP |
| Max. operating current | 3A |
| Operating temperature | -40...80°C |
| Series | MP |
| Switched voltage | 3...60V DC |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Relay variant | current source |
| Type of relay | solid state |