Cable gland; PG29; IP66,IP68; Mat: brass; Pcs: 10
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MPG29 NC080
Manufacturer: ALPHA WIRE
Manufacturer code: MPG29 NC080
Product downloads
Specification for Cable gland; PG29; IP66,IP68; Mat: brass; Pcs: 10
| Operating temperature | -20...100°C |
| IP rating | IP66, IP68 |
| Body material | brass |
| Kit contents | gasket, nut |
| Quantity in package | 10pcs. |
| Cable external diameter | 18...25mm |
| Thread length | 8mm |
| Spanner size | 40mm |
| Gland thread | PG29 |
| Kind of thread | PG |
| Type of cable accessories | cable gland |