Cable gland; PG9; IP66,IP68; Mat: brass; Pcs: 10
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MPG9 NC080
Manufacturer: ALPHA WIRE
Manufacturer code: MPG9 NC080
Product downloads
Specification for Cable gland; PG9; IP66,IP68; Mat: brass; Pcs: 10
| Operating temperature | -20...100°C |
| IP rating | IP66, IP68 |
| Body material | brass |
| Kit contents | gasket, nut |
| Quantity in package | 10pcs. |
| Cable external diameter | 4...8mm |
| Thread length | 6mm |
| Spanner size | 17mm |
| Gland thread | PG9 |
| Kind of thread | PG |
| Type of cable accessories | cable gland |