Switch: vandal resistant
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
10.0
Product code:
MPI005R28LARD12
Manufacturer: BULGIN
Manufacturer code: MPI005R28LARD12
Product downloads
Specification for Switch: vandal resistant
| Operating temperature | -25...55°C |
| IP rating | IP65 |
| Type of switch | vandal resistant |
| Contact plating | gold-plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | terminal |
| Max. contact resistance: | 50mΩ |
| Mounting hole diameter | Ø19.2mm |
| Mechanical durability | 1000000cycles |
| Backlight colour | red |
| Illumination | LED, ring |
| Electrical life | 50000cycles |
| Contacts configuration | SPST NC + NO |
| DC contacts rating @R | 5A / 12V DC |
| AC contacts rating @R | 3A / 250V AC |
| Stable positions number | 2 |