Oscilloscope: digital; Ch: 4; 100MHz; 1Gsps; 10pts/ch; LCD TFT 8"
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MPO-2104B
Manufacturer: GW INSTEK
Manufacturer code: MPO-2104B
Specification for Oscilloscope: digital; Ch: 4; 100MHz; 1Gsps; 10pts/ch; LCD TFT 8"
| Supply voltage | 100...240V AC |
| Number of channels | 4 |
| Interface | Go/NoGo BNC, LAN, USB 2.0 host, USB device |
| Dimensions | 384x208x127.3mm |
| Display resolution | 800x480 |
| Max. input voltage | 300V |
| Trigger | bus, falling-edge, impulse width, rising-edge, video signal, with delay |
| Measuring instrument features | mask testing |
| Standard equipment | 2x BNC-BNC cable, mains cable, oscilloscope probe (1 per channel), test leads, test leads with crocodile clips |
| Sampling | 1Gsps |
| Type of oscilloscope | digital |
| Vertical resolution | 8bit |
| Input coupling | AC, DC, GND |
| Trigger coupling | AC, DC, highpass, lowpass, noise |