Power supply: switching; open; 44.55W; 127÷370VDC; 90÷264VAC; 3.3A
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MPS-45-13.5
Manufacturer: MEAN WELL
Manufacturer code: MPS-45-13.5
Product downloads
Specification for Power supply: switching; open; 44.55W; 127÷370VDC; 90÷264VAC; 3.3A
| Output current | 3.3A |
| Supply voltage | 90...264V AC, 127...370V DC |
| Power | 44.55W |
| Operating temperature | -10...60°C |
| Protection | anti-overload, anti-overvoltage, short circuit protection |
| Type of power supply | switched-mode |
| Series | MPS-45 |
| Application | medical applications |
| Body dimensions | 127x76x28mm |
| Efficiency | 76% |
| Number of outputs | 1 |
| Electrical connection | plug with 3,96mm pitch |
| Kind of power supply | open |