Power supply: switching; open; 63.45W; 127÷370VDC; 90÷264VAC; 4.7A
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MPS-65-13.5
Manufacturer: MEAN WELL
Manufacturer code: MPS-65-13.5
Product downloads
Specification for Power supply: switching; open; 63.45W; 127÷370VDC; 90÷264VAC; 4.7A
| Output current | 4.7A |
| Supply voltage | 90...264V AC, 127...370V DC |
| Power | 63.45W |
| Operating temperature | -10...60°C |
| Protection | anti-overload, anti-overvoltage, short circuit protection |
| Type of power supply | switched-mode |
| Series | MPS-65 |
| Application | medical applications |
| Body dimensions | 127x76x42mm |
| Efficiency | 78% |
| Number of outputs | 1 |
| Electrical connection | plug with 3,96mm pitch |
| Kind of power supply | open |