Transistor: NPN
Multiples:
5.0
Minimum quantity:
15.0
Product code:
MPSA14-1
Manufacturer: CDIL
Manufacturer code: MPSA14
Specification for Transistor: NPN
| Mounting | THT |
| Case | TO92 |
| Polarisation | bipolar |
| Type of transistor | NPN |
| Power dissipation | 0.625/1.5W |
| Collector current | 500mA |
| Frequency | 125MHz |
| Collector-emitter voltage | 30V |
| Kind of transistor | Darlington |
| Current gain | 10000...20000 |