Transistor: PNP; bipolar; Darlington; 30V; 500mA; 625mW; TO92
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MPSA64 PBFREE
Manufacturer: Central Semiconductor
Manufacturer code: MPSA64 PBFREE
Specification for Transistor: PNP; bipolar; Darlington; 30V; 500mA; 625mW; TO92
| Mounting | THT |
| Case | TO92 |
| Kind of package | Ammo Pack, bulk, reel |
| Polarisation | bipolar |
| Type of transistor | PNP |
| Power dissipation | 625mW |
| Collector current | 500mA |
| Frequency | 125MHz |
| Collector-emitter voltage | 30V |
| Kind of transistor | Darlington |
| Current gain | 10000...20000 |