Transistor: PNP
Multiples:
25.0
Minimum quantity:
25.0
Product code:
MPSA92BK
Manufacturer: DIOTEC SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: MPSA92BK
Specification for Transistor: PNP
| Mounting | THT |
| Case | TO92 |
| Kind of package | bulk |
| Polarisation | bipolar |
| Type of transistor | PNP |
| Collector current | 500mA |
| Frequency | 50MHz |
| Collector-emitter voltage | 300V |
| Current gain | 40 |