Power supply: switching; open; 200W; 127÷370VDC; 90÷264VAC; OUT: 3
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MPT-200D
Manufacturer: MEAN WELL
Manufacturer code: MPT-200D
Product downloads
Specification for Power supply: switching; open; 200W; 127÷370VDC; 90÷264VAC; OUT: 3
| Output current | 20 (4...24)A |
| Supply voltage | 90...264V AC, 127...370V DC |
| Operating temperature | -20...70°C |
| Protection | anti-overload, anti-overvoltage, overheating, short circuit protection |
| Type of power supply | switched-mode |
| Series | MPT-200 |
| Application | medical applications |
| Body dimensions | 177.8x107.2x35.5mm |
| Output voltage | 5V DC |
| Additional functions | active PFC |
| Efficiency | 81% |
| Output voltage 3 | 12V DC |
| Output current 2 | 3 (0.3...3.6)A |
| Output voltage 2 | 24V DC |
| Output current 3 | 2 (0...2.4)A |
| Number of outputs | 3 |
| Electrical connection | plug with 3,96mm pitch |
| Kind of power supply | open |