Motor breaker; 0.75kW; 230÷690VAC; DIN; Short circ.release: 32.5A
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MPX3 32H 1.6-2.5A
Manufacturer: LEGRAND
Manufacturer code: MPX3 32H 1.6-2.5A
Product downloads
Specification for Motor breaker; 0.75kW; 230÷690VAC; DIN; Short circ.release: 32.5A
| Mounting | for DIN rail mounting |
| Operating voltage | 230...690V AC |
| Operating temperature | -20...60°C |
| IP rating | IP20 |
| Electrical connection | screw terminals |
| Type of protection | motor breaker |
| Max motor power | 750W |
| Short circuit release | 32.5A |
| Range of overcurrent release settings | 1.6...2.5A |