ROCKER; DPST; Pos: 2; OFF-ON; 10A/250VAC; black; none; 20mΩ
Multiples:
1000.0
Minimum quantity:
1000.0
Product code:
MR-211C5W-NBBP-18GC
Manufacturer: CANAL ELECTRONIC
Manufacturer code: MR-211C5W-NBBP-18GC
Product downloads
Specification for ROCKER; DPST; Pos: 2; OFF-ON; 10A/250VAC; black; none; 20mΩ
| Type of switch | ROCKER |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for soldering, connectors |
| Max. contact resistance: | 20mΩ |
| Mounting hole diameter | 19.2x12.9mm |
| Body colour | black |
| Panel thickness | max. 3mm |
| Illumination | none |
| Shape | rectangular |
| Contacts configuration | DPST |
| AC contacts rating @R | 10A / 250V AC |
| Switching method | OFF-ON |
| Stable positions number | 2 |
| Key button colour | black |
| Button marking | O-I |