Sensor: magnetic field; Kind of sensor: piston position
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MR0100
Manufacturer: IFM ELECTRONIC
Manufacturer code: MR0100
Product downloads
Specification for Sensor: magnetic field; Kind of sensor: piston position
| Supply voltage | 5...120V AC, 5...120V DC |
| Operating temperature | -25...70°C |
| IP rating | IP65, IP67 |
| Wire insulation material | PUR |
| Output configuration | PNP/NPN NO |
| Indication | LED |
| Type of sensor | magnetic field |
| Switching frequency max | 1kHz |