ROCKER; SPST; Pos: 2; OFF-ON; 16A/250VAC; black; none; 20mΩ; UL94V-2
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MR2-110R2N-NBBQ-2ERC
Manufacturer: CANAL ELECTRONIC
Manufacturer code: MR2-110R2N-NBBQ-2ERC
Product downloads
Specification for ROCKER; SPST; Pos: 2; OFF-ON; 16A/250VAC; black; none; 20mΩ; UL94V-2
| Type of switch | ROCKER |
| Number of positions | 2 |
| Leads | connectors |
| Contact material | silver alloy |
| Max. contact resistance: | 20mΩ |
| Flammability rating | UL94V-2 |
| Mounting hole diameter | Ø20mm |
| Body colour | black |
| Panel thickness | 1...3mm |
| Illumination | none |
| Shape | round |
| Electrical life | 10000cycles |
| Terminals plating | silver plated |
| Contacts configuration | SPST |
| AC contacts rating @R | 16A / 250V AC |
| Switching method | ON-OFF |
| Stable positions number | 2 |
| Terminals material | copper |
| Key button colour | black |
| Button marking | blank |