Switch: rotary; Pos: 3; Poles number: 2; -10÷70°C; Leads: for PCB
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MRB24B
Manufacturer: NKK SWITCHES
Manufacturer code: MRB24B
Product downloads
Specification for Switch: rotary; Pos: 3; Poles number: 2; -10÷70°C; Leads: for PCB
| Mounting | THT, on panel |
| Operating temperature | -10...70°C |
| Type of switch | rotary |
| Contact plating | gold-plated |
| Number of positions | 3 |
| Leads | for PCB |
| Contact material | beryl bronze |
| Max. contact resistance: | 80mΩ |
| Mounting hole diameter | Ø6.2mm |
| Electrical life | 10000cycles |
| Poles number | 2 |
| DC contacts rating @R | 0.1A / 28V DC |
| AC contacts rating @R | 0.1A / 28V AC |
| Switching method | ON-ON-ON |
| Stable positions number | 3 |