Switch: rotary; Pos: 12; Poles number: 1; -10÷70°C; Mounting: THT
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MRF112
Manufacturer: NKK SWITCHES
Manufacturer code: MRF112
Product downloads
Specification for Switch: rotary; Pos: 12; Poles number: 1; -10÷70°C; Mounting: THT
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -10...70°C |
| Type of switch | rotary |
| Contact plating | gold-plated |
| Number of positions | 12 |
| Leads | for PCB |
| Series | MR |
| Contact material | phosphor bronze |
| Max. contact resistance: | 50mΩ |
| Electrical life | 10000cycles |
| Poles number | 1 |
| DC contacts rating @R | 0.1A / 28V DC |
| AC contacts rating @R | 0.1A / 28V AC |
| Stable positions number | 12 |