Module: RF; ZigBee; O-QPSK; 2.4GHz; 4-wire SPI; -94dBm; 5dBm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MRF24J40MA-I/RM
Manufacturer: MICROCHIP TECHNOLOGY
Manufacturer code: MRF24J40MA-I/RM
Product downloads
Specification for Module: RF; ZigBee; O-QPSK; 2.4GHz; 4-wire SPI; -94dBm; 5dBm
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 2.4...3.6V |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | in-tray |
| Interface | 4-wire SPI |
| Frequency | 2.4GHz |
| Kind of module | ZigBee |
| Ciphering | AES128 |
| Type of communications module | RF |
| Communictions protocol | MiWi™, MiWi™ P2P, ZigBee® |
| Communications modules features | MAC, RSSI, SLEEP |
| Receiver sensitivity | -94dBm |
| Kind of antenna | PCB |
| TX/RX supply current | 23/19mA |
| Kind of modulation | O-QPSK |
| Transmitter output power | 5dBm |