Wire: coaxial; RG179; 1x30AWG; stranded; CCS; PVC; black; 50m; 164ft
Multiples:
50.0
Minimum quantity:
50.0
Product code:
MRG1791.0050
Manufacturer: BELDEN
Manufacturer code: MRG1791.0050
Product downloads
Specification for Wire: coaxial; RG179; 1x30AWG; stranded; CCS; PVC; black; 50m; 164ft
| Operating temperature | -25...70°C |
| Core structure | stranded |
| Kind of core | CCS, silver plated |
| Number of cores | 1 |
| Wire insulation material | PVC |
| Kind of wire | RG179 |
| Wave impedance | 75Ω |
| Cable external diameter | 2.8mm |
| Core diameter | 0.3mm |
| Insulation colour | black |
| Cable application | indoor, outdoor |
| Type of wire | coaxial |
| Shield structure | tinned copper braid |
| CPR standard | F<sub>ca</sub> |