Wire: coaxial; RG58; stranded; Cu; PVC; white; 100m; Øcable: 4.95mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MRG5800.12100
Manufacturer: BELDEN
Manufacturer code: MRG5800.12100
Product downloads
Specification for Wire: coaxial; RG58; stranded; Cu; PVC; white; 100m; Øcable: 4.95mm
| Operating temperature | -40...70°C |
| Core structure | stranded |
| Kind of core | Cu, silver plated |
| Number of cores | 1 |
| Wire insulation material | PVC |
| Kind of wire | RG58 |
| Wave impedance | 50Ω |
| Cable external diameter | 4.95mm |
| Core diameter | 0.58mm |
| Insulation colour | white |
| Type of wire | coaxial |
| Shield structure | tinned copper braid |
| CPR standard | no classification |