Switch: rotary; Pos: 10; 0.1A/16VDC; -40÷85°C; Mounting: PCB,THT
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MRS 12V-19
Manufacturer: KNITTER
Manufacturer code: MRS 12V-19
Product downloads
Specification for Switch: rotary; Pos: 10; 0.1A/16VDC; -40÷85°C; Mounting: PCB,THT
| Mounting | PCB, THT |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Type of switch | rotary |
| Contact plating | gold-plated |
| Number of positions | 10 |
| Leads | flat pins |
| Max. contact resistance: | 50mΩ |
| Terminal pitch | 2.5mm |
| Body material | PBT |
| Body colour | black |
| Mechanical durability | 10000cycles |
| Illumination | none |
| DC contacts rating @R | 0.1A / 16V DC |
| Stable positions number | 10 |
| Operating Force | 980mN |