Switch: rotary; Pos: 2; DPDT; 10A/125VAC; 4A/30VDC; Poles number: 2
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MRT22-A
Manufacturer: NKK SWITCHES
Manufacturer code: MRT22-A
Product downloads
Specification for Switch: rotary; Pos: 2; DPDT; 10A/125VAC; 4A/30VDC; Poles number: 2
| Mounting | on panel |
| Operating temperature | -10...70°C |
| Type of switch | rotary |
| Switches features | with knob |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for soldering |
| Series | MR |
| Contact material | silver alloy |
| Max. contact resistance: | 10mΩ |
| Mounting hole diameter | Ø6.2mm |
| Min. insulation resistance | 200MΩ |
| Poles number | 2 |
| Contacts configuration | DPDT |
| DC contacts rating @R | 4A / 30V DC |
| AC contacts rating @R | 10A / 125V AC |
| Switching method | ON-ON |
| Stable positions number | 2 |