Relay: reed; SPST-NO; Ucoil: 12VDC; 1A; max.200VDC; 10W; Rcoil: 1.3kΩ
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MRX12-1A71
Manufacturer: MEDER
Manufacturer code: MRX12-1A71
Product downloads
Specification for Relay: reed; SPST-NO; Ucoil: 12VDC; 1A; max.200VDC; 10W; Rcoil: 1.3kΩ
| Mounting | PCB |
| Operating temperature | -20...85°C |
| Terminal pitch | 5.08mm |
| Body dimensions | 30x10x10mm |
| Switched voltage | max. 200V DC |
| Min. insulation resistance | 10GΩ |
| Switching capacity | 10W |
| Coil resistance | 1.3kΩ |
| Rated coil voltage | 12V DC |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Contact resistance | 150mΩ |
| Contact current max. | 1A |
| Type of relay | reed |
| Coil power consumption | 110mW |
| Operate time | 500µs |
| Release time | 200µs |